ADHD is een veelvoorkomende ontwikkelingsstoornis die wordt gekenmerkt door onoplettendheid, hyperactiviteit en impulsiviteit. Steeds meer patiënten met ADHD hebben moeite met het goed omgaan en uiten van hun emoties, ook wel emotiedisregulatie genoemd, en dat heeft impact op hun kwaliteit van leven. Waarom ADHD en emotiedisregulatie vaak samen voorkomen is echter nog niet duidelijk, en daarom onderzocht Viering in dit proefschrift de onderliggende hersenactiviteit die dit mogelijk kan verklaren.
Met name de linker amygdala van patiënten met ADHD bleek minder gevoelig voor signalen van emotieverwerking, in vergelijking met neutrale controles. Ook was de verbinding tussen de rechter amygdala en de prefrontale cortex bij ADHD patiënten minder functioneel. Dit wijst erop dat afwijkende hersenstructuren mogelijk een rol spelen in de verminderde emotieverwerking. Wel bleek er een verschil te zijn tussen patiënten die met name last hadden van hyperactiviteit en impulsiviteit en patiënten met onoplettendheid. Tot slot vond Viering dat een betere emotieverwerking ook geassocieerd lijkt te zijn met een minder ernstig beloop van de ADHD. Deze resultaten laten volgens de promovendus zien dat ADHD en de bijkomende symptomen een complexe oorzaak hebben, en dat het belangrijk is om deze processen breed te bekijken.
Curriculum Vitae
Tammo Viering (1991) studeerde Psychologie en Neurowetenschappen aan de Universiteit van Bremen, Duitsland. Hij deed zijn promotieonderzoek bij de afdeling Psychiatrie van het Brain and Cognition instituut van het Universitair Medisch Centrum Groningen. De titel van zijn proefschrift luidt: “Deviations in neural activity and network integration underpinning the co-occurrence of emotion dysregulation and attention-deficit/hyperactivity disorder: Analyses of fMRI task activations and functional brain network topology.”
Promotoren
Prof. Dr .P.J. Hoekstra, Prof. Dr. J.K. Buitelaar, C. Thiel